Wniosek o zwrot wadium

Maciej Lubiszewski14 kwietnia 20223 komentarze

A co powiecie na taką sytuację?

Jeden z wykonawców najpierw wyraził zgodę na przedłużenie tzo z jednoczesnym przedłużeniem ważności wadium, a przed wyborem oferty najkorzystniejszej złożył wniosek o zwrot wadium.

Czy taki wykonawca powinien być odrzucony, ponieważ złożył wniosek przed wyborem oferty?

Jak widać, wykonawca rozmyślił się i postanowił wyjść z postępowania.

Za późno.

Wykonawca miał ku temu świetną okazję. Wystarczyło odmówić zgody na przedłużenie tso i jego oferta zostałaby odrzucona i on sam stałby się wolny. Z jakichś powodów przedłużył jednak termin związania ofertą. A zatem postanowił w postępowaniu pozostać.

No to teraz zajmijmy się konsekwencją takiego zachowania.

Odrzucić ofertę wykonawcy? Chciałby! 🙂

Wykonawca pozostaje związany ofertą do końca przedłużonego tzo. Jeżeli jego oferta zostanie wybrana, będzie zobowiązany do zawarcia umowy (pod groźbą utraty wadium). Jeżeli nie – będzie mógł złożyć wniosek o zwrot wadium i dopiero wtedy będzie mógł opuścić postępowanie.

Maciej Lubiszewski

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kati 16 września, 2022 o 22:21

Czy w sytuacji, gdy oferta wykonawcy jest ostatnią (6) w rankingu można zwrócić wadium przed upływem pierwotnego terminu związania ofertą? Wykonawca złożył wniosek o zwrot wadium wniesionego w pieniądzu uzasadniając to właśnie jak powyżej i dodatkowo wskazał, że chciałby zwrócone wadium przeznaczyć na wadium w innym postępowaniu.

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 17 września, 2022 o 07:36

Taki wniosek można uwzględnić (dokonać zwrotu wadium) tylko wówczas, gdy zamawiający dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej. Jeżeli wykonawca dowiedział się, że jest szósty w rankingu z zawiadomienia o wyborze, to może złożyć taki wniosek, co będzie oznaczało wycofanie się z postępowania (utrata prawa do skorzystania ze środków ochrony prawnej). Natomiast, gdy szóste miejsce wynika jedynie z informacji z otwarcia ofert – wniosek jest przedwczesny.
Pozdrawiam
Maciej

Odpowiedz

Kati 17 września, 2022 o 18:20

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: