A co powiecie na taką sytuację?
Jeden z wykonawców najpierw wyraził zgodę na przedłużenie tzo z jednoczesnym przedłużeniem ważności wadium, a przed wyborem oferty najkorzystniejszej złożył wniosek o zwrot wadium.
Czy taki wykonawca powinien być odrzucony, ponieważ złożył wniosek przed wyborem oferty?
Jak widać, wykonawca rozmyślił się i postanowił wyjść z postępowania.
Za późno.
Wykonawca miał ku temu świetną okazję. Wystarczyło odmówić zgody na przedłużenie tso i jego oferta zostałaby odrzucona i on sam stałby się wolny. Z jakichś powodów przedłużył jednak termin związania ofertą. A zatem postanowił w postępowaniu pozostać.
No to teraz zajmijmy się konsekwencją takiego zachowania.
Odrzucić ofertę wykonawcy? Chciałby! 🙂
Wykonawca pozostaje związany ofertą do końca przedłużonego tzo. Jeżeli jego oferta zostanie wybrana, będzie zobowiązany do zawarcia umowy (pod groźbą utraty wadium). Jeżeli nie – będzie mógł złożyć wniosek o zwrot wadium i dopiero wtedy będzie mógł opuścić postępowanie.
–Maciej Lubiszewski–
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy w sytuacji, gdy oferta wykonawcy jest ostatnią (6) w rankingu można zwrócić wadium przed upływem pierwotnego terminu związania ofertą? Wykonawca złożył wniosek o zwrot wadium wniesionego w pieniądzu uzasadniając to właśnie jak powyżej i dodatkowo wskazał, że chciałby zwrócone wadium przeznaczyć na wadium w innym postępowaniu.
Taki wniosek można uwzględnić (dokonać zwrotu wadium) tylko wówczas, gdy zamawiający dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej. Jeżeli wykonawca dowiedział się, że jest szósty w rankingu z zawiadomienia o wyborze, to może złożyć taki wniosek, co będzie oznaczało wycofanie się z postępowania (utrata prawa do skorzystania ze środków ochrony prawnej). Natomiast, gdy szóste miejsce wynika jedynie z informacji z otwarcia ofert – wniosek jest przedwczesny.
Pozdrawiam
Maciej
Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.