O jeden most za daleko, czyli o opozycji raz jeszcze

Maciej Lubiszewski10 września 2013Komentarze (0)

Dwa tygodnie temu opisałem, jak zostałem bezczelnym opozycjonistą. W ubiegłym tygodniu odbyła się rozprawa: KIO uwzględniła moją opozycję. Niedoszły przystępujący mógł jedynie przyglądać się rozprawie z perspektywy publiczności.

Jedno starcie wygrałem… w przeciwieństwie do sprawy. KIO oddaliła odwołanie. Z niecierpliwością czekam na uzasadnienie, jeżeli doszukam się w nim ewidentnych „błędów i wypaczeń” rozważymy zaskarżenie wyroku do sądu.

Najpewniej wyrok ten omówię i skomentuję na blogu – uczciwie zastrzegając, że jestem w sprawie stroną, nie zaś neutralnym glosatorem.

Wracając zaś do opozycji, to między nami mówiąc orzecznictwo, które przywołałem w opozycji (por. KIO 306/12) wcale nie jest bez skazy.

O ile rozumiem i popieram argumentację, zgodnie z którą wykonawca „prawomocnie” (tj. decyzja zamawiającego o odrzuceniu oferty nie została zaskarżona do KIO) odrzucony przestał być wykonawcą, o tyle zupełnie nie zgadzam się z poglądem, iż nie wniesienie środka ochrony prawnej na czynność odrzucenia „pozbawia go również interesu w uzyskaniu zamówienia”.

Dlaczego?

To proste. W art 185 ust 2 PZP nie ma mowy o „interesie w uzyskaniu zamówienia”. Przepis ten operuje wyrażeniem „interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony do której przystąpił” – a to zupełnie co innego.

Nie wiem, czemu miało służyć dodanie tego nieszczęsnego fragmentu o interesie w uzyskaniu zamówienia. Moim zdaniem wprowadza to zupełnie niepotrzebny zamęt w klarownej argumentacji. Ktoś, kto to pisał poszedł „o jeden most za daleko”.

Czasem warto szybciej postawić kropkę… co niniejszym czynię.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: