Prace nad przygotowaniem postępowania – odpowiedź na pytanie Pani Doroty

Maciej Lubiszewski27 czerwca 2014Komentarze (0)

Tydzień temu pod jednym z moich wpisów znalazł się komentarz Pani Doroty, będący w istocie pytaniem, czy też prośbą o opinię. Przez pewien czas pozostawał on bez odpowiedzi, za co serdecznie przepraszam.

Czerwiec to czas intensywnych prac z seminarzystami, obrony, zakończenie studiów podyplomowych (z zakresu PZP), a teraz… remont. Zbyt wiele spraw odciągało moją uwagę od bloga.

Widzę, że Robert odniósł się do przedstawionego problemu w swoim niedawnym wpisie. Zrobił to jak zwykle kompetentnie.

Uznałem jednak, że pozostawienie komentarza Pani Doroty bez odpowiedzi byłoby co najmniej niegrzecznością z mojej strony.

Zacznę od pochwalenia Państwa za prowadzenie „prac nad przygotowaniem postępowania”. Wciąż zbyt często przygotowanie postępowania odbywa się metodą bezrefleksyjnego kopiuj-wklej (np. z ubiegłorocznej SIWZ). Tu chyba mamy do czynienia z pracą zespołową, w której aktywnie uczestniczą ludzie od ZP i „przedmiotowcy”, tj. osoby odpowiedzialne za etap realizacji zamówienia.

Efektem tej współpracy są wątpliwości zgłoszone przez Panią Dorotę. Ktoś może powiedzieć: „coś kiepski ten efekt”.

Ja uważam, że lepiej jest rozstrzygnąć te wątpliwości na etapie przygotowania postępowania, niż później – na etapie realizacji zamówienia.

Jeżeli chodzi o meritum, to wbrew pozorom pomiędzy stanowiskiem Pani Doroty, a specjalistami od ZP nie ma jakiejś fundamentalnej różnicy.

Wykaz osób powinien być załącznikiem do umowy. Wszak warunek z art 22 ust 3 mówi o osobach zdolnych do wykonania zamówienia, a § 1.1.7 rozporządzenia – o osobach, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia. Tu rację mają „przetargowcy”.

Z drugiej strony, słusznie pisze Pani Dorota, że nie jest ważne, czy wśród osób będzie Pani A, czy Pan B. Istotne jest, by tych osób było 30, a każda z nic miała stosowne doświadczenie zawodowe. Rozsądne jest więc przewidzenie możliwości zmiany wykazu.

A teraz clou problemu, czy zmiana Pana A na Pana Z to zmiana umowy?

Oczywiście wiele zależy od woli stron, jednak dla bezpieczeństwa uznałbym to za zmianę umowy, która – ze względu na formę umowy określoną przez PZP – wymaga pisemnego aneksu.

Proszę zwrócić uwagę, że mechanizm postulowany przez Panią Dorotę (pisemne zgłoszenie nowej osoby i akceptacja zamawiającego) również oznacza konieczność dopełnienia pewnych formalności. Uważam, że są one bardzo zbliżone do tych, które występują przy aneksach.

Aneks może być bardzo krótki, zaś po pierwszej zmianie będzie służył jako wzór dla zmian kolejnych.

Skoro zmiana umowy to proponuję wpisać ją do ogłoszenia o zamówieniu

Takie rozwiązanie daje spokój w razie kontroli – nie szarpiecie się z kontrolerem, który zarzuca naruszenie art 144 PZP.

Poza tym trudno przecenić aspekt regulacyjny. Obie strony już na początku ustalają, że Pana A można zamienić na Pana Z, tyle że: wykonawca musi to zgłosić, zamawiający musi się zgodzić, muszą wystąpić pewne okoliczności, należy dopełnić pewnych formalności etc.

Jest też aspekt informacyjny – zamawiający wie, kto ma prawo krzątać się po jego siedzibie z miotłą, mopem i szmatką, a kto tego prawa nie ma.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: