Studenci na tropie

Maciej Lubiszewski07 stycznia 20172 komentarze

Pisałem tu już kiedyś, że podczas zajęć ze studentami piątego roku prawa analizujemy jakąś prawdziwą specyfikację. Wybieramy ją sobie na chybił-trafił.

W tym roku padło na przetarg na usługę ochroniarską. Zamówienie polega na (przepraszam za niedbalstwo – troszkę się spieszę) stróżach w różnych budynkach, dyspozytorni i grupie interwencyjnej oraz na konwojowaniu gotówki.

Studenci stwierdzili, że zamawiający położył warunki udziału w postępowaniu.

W szczególności nie postawiono warunku dot. kompetencji/uprawnień, natomiast zażądano dokumentu koncesji. W zasadzie jest to błąd formalny. Przecież każdy rozsądny człowiek z żądania dostarczenia koncesji wykoncypuje sobie, że jej posiadanie jest warunkiem udziału w postępowaniu. Uważam jednak, że profesjonalista nie powinien pomijać tego warunku w SIWZ i w ogłoszeniu.

Warunkiem dotyczącym zdolności zawodowej lub technicznej było m.in. złożenie wykazu osób, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia.

To również można uznać za uchybienie formalne, gdyby nie fakt, że zamawiający nie postawił szczegółowych wymagań dotyczących tych osób. A przecież bez określenia TREŚCI warunku, wykaz osób jest niemal kompletnie bezużyteczny.

Studenci nie mogli się też nadziwić, że zamawiający przywiązał tak dużą wagę do jednolitego umundurowania (napisał o tym w kilku miejscach SIWZ, do tego zażądał dwóch osobnych oświadczeń, że wszyscy ochroniarze noszą takie same mundurki), ale słowem nie zająknął się o wymaganej liczebności grupy interwencyjnej, o doświadczeniu tych ludzi, ich uprawnieniach, kwalifikacjach etc.

Innym kuriozum był wymóg dysponowania przez grupę interwencyjną „zapasowym samochodem firmowym” bez postawienia wymogów dotyczących „głównego” pojazdu. Wychodzi na to, że grupa może popylać na akcję na rowerach i dopiero jak te padną, przesiądą się do „zapasowego samochodu firmowego”.

Nie najlepiej wypadł też warunek dotyczący doświadczenia (a więc druga odsłona warunku zdolności zawodowej lub technicznej). Wyglądało to nieźle na pierwszy rzut oka, ale zamawiający pominął, że usługi ochrony osób i mienia mają charakter ciągły i wykonawcy mogą wykazywać usługi wykonane ale także wykonywane. Poza tym zażądano doświadczenia w usługach „stanowiących przedmiot zamówienia”, a w tym przetargu chodziło de facto o cztery zakresy (stróż, dyspozytor, grupa interwencyjna i konwojowanie). Nie jest jasne, czy wykonawca powinien wykazać usługę polegającą na wykonywaniu co najmniej tych czterech zakresów, czy może tylko niektórych z nich. Nie wiadomo też, czy wartość tej usługi (konkretna kwota) odnosi się do wartości całkowitej, czy rocznej…

W innych częściach SIWZ nie było lepiej.

Zamawiający szczerze napisał, że „nie określa wymagań wynikających z art 29 ust 3a PZP”. Moim skromnym zdaniem był to tego zobowiązany.

Było tam tego więcej, ale już starczy.

Na koniec chcę wrócić do wymogów stawianych grupie interwencyjnej (przypomnę: zamawiający nie określił minimalnej wielkości tej grupy).

Student zapytał, co zrobi zamawiający w sytuacji, gdy jeden wykonawca zaoferuje pięcioosobową grupę byłych komandosów ze wszystkimi możliwymi uprawnieniami, kwalifikacjami itd. za 100.000 zł. rocznie, a drugi dwuosobową „grupę” emerytów – byłych funkcjonariuszy MO za 99.000 zł.

Jak to co?

Wybierze tego drugiego i stwierdzi, że do tego zobowiązuje go ta nieszczęsna ustawa PZP.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbigniew 9 stycznia, 2017 o 09:24

Witam!
Czy w cenie za roboczogodzinę wykonawca może wliczyć dofinansowanie z PFRON?

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 10 stycznia, 2017 o 18:49

Pod pewnymi warunkami dofinansowanie z PFRON może uzasadniać niską cenę/koszt oferty.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: