A jednak (chyba) uchwalą

Maciej Lubiszewski12 lipca 20192 komentarze

Dosłownie pięć minut temu dostałem e-mail z Rządowego Centrum Legislacji z powiadomieniem o opublikowaniu tekstu projektu nowego PZP, które zostało kilka dni temu przyjęte przez Radę Ministrów.

Projekt został skierowany do Sejmu, co oznacza, że najprawdopodobniej ustawa zostanie uchwalona jeszcze przez Parlament tej kadencji.

Teraz to już na pewno trzeba będzie to przeczytać od deski do deski. A będzie to zadanie czasochłonne. Sam projekt zawiera 624 artykuły, natomiast kompletny dokument (projekt, uzasadnienie, OSR, tabela zgodności itd.) liczy sobie… niemal 1600 stron.

Chętnych zapraszam do pobrania pliku z serwisu RCL.

Przyjemnej lektury 🙂

Maciej Lubiszewski

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil 15 lipca, 2019 o 12:58

Toż to jakaś „kobyła” a nie projekt… 624 artykuły… to naprawdę nie jest do strawienia dla przeciętnego „użytkownika” tych przepisów 🙁

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 15 lipca, 2019 o 14:28

Trudno się z Panem nie zgodzić, Panie Kamilu: Projekt liczy sobie znacznie więcej artykułów, niż obecnie obowiązująca ustawa. Porównanie liczby artykułów nie do końca jest jednak miarodajne. W obecnej ustawie mamy niekiedy bardzo „kobylaste” artykuły (choćby art 3 i 4). Poza tym dochodzą kwiatki typu art 138o.
Warto więc porównać liczbę wyrazów. Obecnie obowiązujące PZP liczy sobie ponad 61 tys. wyrazów. Projekt – ponad 83 tys. Więcej o 30%. To już chyba nie przeraża tak, jak zmiana z 200 „z ogonkiem” na 624. Do tego dodajmy fakt, że do ustawy weszła część regulacji zawartej dotąd w rozporządzeniach.
A na koniec – to właśnie pod „przeciętnego użytkownika” napisano tę „kobyłę”. Wysokiej klasy spec, otoczony do tego spec-prawnikami, poradzi sobie korzystając z Kc oraz z przepisów z zakresu fin.publ.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: