Być jak wykonawca

Robert Jaroszewski03 grudnia 2015Komentarze (0)

Lubię wracać do podstaw, spraw, o których wszyscy już zapomnieli, albo do których zdążyli już się przyzwyczaić.

Dziś na warsztacie omyłki i błędy.

Na gruncie PZP sytuacja jest postawiona na głowie.

Ten odwrócony stan, oceniam względem przepisów Kodeksu cywilnego.

Cywilistyczny błąd opiera się na percepcji błądzącego. To on uznając, że działał w błędzie posiada środki do uchylenia się od skutków swojego działania. Jest to racjonalne i logiczne, gdyż jedynie osoba błądząca wie, że działała w błędzie. Błąd to ni mniej, ni więcej jak mylne wyobrażenie osoby o stanie rzeczy.

A jak to jest na gruncie PZP?

Przede wszystkim urodzaj regulacji.

Mamy błędy, oczywiste omyłki pisarskie, oczywiste omyłki rachunkowe i inne omyłki.

Kto decyduje o błędach i omyłkach wykonawcy: wykonawca – nie – zamawiający!

To zamawiający w art. 26 ust. 3 PZP wzywa wykonawców do uzupełnienia dokumentów zawierających błędy, to zamawiający w art. 87 ust. 2 poprawia omyłki, czy też odrzuca ofertę jak to ma miejsce w 89 ust. 1 pkt 6 PZP.

A zatem zamawiający „czyta w myślach” (i czynach) wykonawcy, by czasami ten odczyt mu zakomunikować – też na podstawie prawa – 87 ust. 2 in fine.

Ja zdaję sobie sprawę, że stoi za tym siła pragmatyzmu.

Do czego to jednak prowadzi?

Poczytajmy.

Moja ulubiona fraza to „niezamierzona niedokładność nasuwająca się każdemu, bez przeprowadzania dodatkowych ustaleń”.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: