Koniec z zamówieniami bagatelnymi?

Maciej Lubiszewski08 listopada 20204 komentarze

Jednym z pomysłów twórców nowego PZP była regulacja dotycząca zamówień bagatelnych, czyli zamówień, których wartość mieści się w przedziale 50.000 zł. – 130.000 zł.

Urząd Zamówień Publicznych podał informację, że projekt nowelizacji PZP jest już po Komitecie Stałym Rady Ministrów, co oznacza wkrótce projekt opuści Rząd i trafi do Sejmu.

Przy okazji podano informację, że projekt zakłada m.in. uchylenie art. 2 ust 2 nPzp regulującego udzielanie zamówień bagatelnych.

Regulacja ta była wprawdzie szczątkowa (obowiązek publikowania ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym), ale mimo to stanowiła ingerencję w swobodę zamawiającego w kształtowaniu reguł udzielania zamówień nieobjętych ustawą.

Myślę, że większość z zamawiających nie będzie płakać, tym bardziej, że odpadnie konieczność dostosowania regulaminów wewnętrznych.

Ja również nie mam zamiaru ubolewać nad porzuceniem pomysłu regulowania w PZP zamówień bagatelnych. Parafrazując starą paremię de minimis non curat preator, sprawami bagatelnymi nie powinien zajmować się ustawodawca.

Inna sprawa, że wydatek 100.000 zł. nie jest sprawą bagatelną. Wyjściem jest jednak obniżenie progu stosowania ustawy, np. do 60.000 zł., co odpowiada wcale nie tak dawnemu progowi 14.000 euro.

Maciej Lubiszewski

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Józef Edmund Nowicki 9 listopada, 2020 o 15:31

„Inna sprawa, że wydatek 100.000 zł. nie jest sprawą bagatelną. Wyjściem jest jednak obniżenie progu stosowania ustawy, np. do 60.000 zł., co odpowiada wcale nie tak dawnemu progowi 14.000 euro.” – być może byłoby to dobre rozwiązanie. Ja również nie mam zamiaru opłakiwać porzucenia zamówień bagatelnych. I słusznie: „Parafrazując starą paremię de minimis non curat preator, sprawami bagatelnymi nie powinien zajmować się ustawodawca.” Pozdrawiam serdecznie Autorów bloga. Józef Edmund Nowicki

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 13 listopada, 2020 o 10:58

My również Pana serdecznie pozdrawiamy, Panie Józefie.
Zauważyłem, że ostatnio rzadziej pojawia się Pan na forach internetowych – przynajmniej na tych, które staram się śledzić. Czyżby pochłonęła Pana praca nad komentarzem do nowego PZP?
Maciej Lubiszewski

Odpowiedz

Monika 13 listopada, 2020 o 10:23

Czytałam właśnie, że mają zmienić się przepisy dotyczące udzielania tzw. zamówień bagatelnych, co jest konsekwencją wejścia w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. A z uwagi na brak procedury udzielania zamówień bagatelnych, beneficjenci będą najprawdopodobniej określać ją samodzielnie, np. w regulaminie wewnętrznym.

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 13 listopada, 2020 o 10:56

…czyli zostanie po staremu. Poniżej progu stosowania ustawy (130.000 zł.) będą obowiązywały regulaminy wewnętrzne i Kodeks cywilny.
Pozdrawiam Panią, Pani Moniko
Maciej Lubiszewski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: