Nowelizacja a zmiany umowy

Maciej Lubiszewski15 października 20142 komentarze

Lada chwila wejdzie w życie kolejna nowelizacja PZP. Zmiany są dość istotne i w większości niepotrzebne oraz nieprzemyślane.

Jest ich sporo. Może znajdę czas, aby coś więcej o nich napisać.

Przed chwilą zwróciłem uwagę na jedną z nich. Do art 142 dorzucono ustęp 5, który nakazuje uwzględnić w umowie „zasady wprowadzania wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany:”

a. stawki VAT,

b. wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz

c. kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i  zdrowotnymi

„o ile zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.”

Zmiana a. nie budzi większych problemów. Wielu zamawiających od dawna przewiduje możliwości zmiany umowy w przypadku zmiany stawek VAT. Do tego wpływ wysokości podatku na cenę można dość łatwo obliczyć. Tu nie ma emocji.

Za to zmiany b. i c. to dopiero historia!

Logika mi podpowiada, iż aby zamawiający mógł ocenić, czy i na ile zmiany minimalnej płacy wpłynęły na koszty realizacji zamówienia, powinien dysponować odpowiednimi danymi już w chwili zawierania umowy.

W przeciwnym razie trudno mu będzie ocenić zasadność i realność roszczeń wykonawcy po podniesieniu obciążeń ZUSowskich lub płacowych.

Super! Tylko, jakich danych zażądać? Liczby etatów? Wysokości wynagrodzenia każdego pracownika? Wysokości składek odprowadzanych za każdego pracownika (a umowy zlecenia, o dzieło?)? Oświadczenia, że każdy ze wskazanych etatów w x% zaangażowany jest w realizację zamówienia?

Czy dane te mogą dotyczyć także podwykonawców? A co z kosztami ponoszonymi przez kooperantów wykonawcy? Załóżmy, że hurtownia podniosła wykonawcy ceny, rekompensując sobie podniesienie płacy minimalnej. Czy ta zmiana będzie miała wpływ na koszty wykonania zamówienia? Pewnie, że tak!

A co w przypadku, gdy w trakcie realizacji zamówienia wykonawca zwiększy liczbę etatów? Robić aneks?…

Moim zdaniem to jest NIEWYKONALNE.

Myślę więc, że w praktyce zamawiający będą wpisywali do umowy możliwość zmiany w przypadku: i tu przepiszą trzy punkty z art 142 ust 5. I temat zamkną.

I słusznie uczynią. Szkoda czasu na próby regulacji tego, czego uregulować się nie da.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ula 20 października, 2014 o 14:44

Mam pytanie czy na pewno chodzi o art. 145 ust. 5? Gdyż nie ma takiego, sprawdzałam w tekście ustawy zamieszczonym na UZP

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 20 października, 2014 o 16:09

Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Chochlik zrobił mi psikusa. Naturalnie chodziło mi o art 142 ust 5 PZP. Zaraz to poprawię. Z pozdrowieniami Maciej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: