PZP tekst jednolity ustawy

Robert Jaroszewski14 sierpnia 20132 komentarze

Przy okazji ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 907), co miało miejsce w Dzienniku Ustaw z dnia 9 sierpnia 2013 r., kilka słów o skrótach publikatorów.

Poza legislatorami i osobami skazanymi na przygotowywanie projektów aktów prawa miejscowego, mało kto wie, że sposób zapisu skrótu dziennika urzędowego oraz jego rocznika, numeru i pozycji, doczekał się regulacji w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz.U. Nr 100, poz. 908) – § 158 ust. 7 owych Zasad i pozostającej z nimi w sprzeczności Uchwały Ortograficznej nr 13 Rady Języka Polskiego (sprzeczność dotyczy wielkiej czy małej litery w „Nr”).

Interesujące, że kwestie uregulowane w rozporządzeniu i wypowiedziane mocą uchwały Rady, dotyczą dzienników posiadających numery. Po zmianie jaka miała miejsce 1 stycznia 2012 r., zostały nam pozycje i nieuregulowany sposób ich opisu, a mianowicie, czy po „Dz.U. z 2013 r.” piszemy „Poz.” z wielkiej litery czy „poz.” z małej litery.

Ja, uznając, że po roku jest kropka, piszę „Poz.” z wielkiej litery, choć w zdecydowanej większości ustaw napisano „poz.” małą literą.

Nie wiem, czy to poprawnie, czy nie, ale liczę, że ustawodawca i Rada ponownie w tej ważnej sprawie się znowu wypowie.

Osoby których to nie interesuje i niekorzystające z systemów obsługi prawnej, mogą zaś się cieszyć aktualnym, jednolitym tekstem ustawy.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz 15 sierpnia, 2013 o 09:12

Nie przekonuje mnie, że Poz. jest po kropce i powinno być wielką literą. Kropka po roku nie kończy zdania. Dlatego poz. powinno się rozpoczynać małą literą.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym 16 sierpnia, 2013 o 11:19

Niezależnie od tego, jak powinno się to pisać (choć piszę „poz.”), to życzyłbym sobie, aby autorzy Lexa umieszczali dane o publikacji aktu prawnego w sposób zgodny z wzorem, a nie oddzielając je kropkami.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: