Rażąco niska cena jednostkowa

Maciej Lubiszewski18 lipca 2014Komentarze (0)

Dziś ukazał się kolejny (4.) numer Informatora UZP.

Przy porannej kawie przejrzałem informację o wyniku kontroli doraźnej przeprowadzonej u jednego z zamawiających.

Wytknięto mu zaniechanie uruchomienia procedury związanej z rażąco niską ceną – ceny u konkurencji wahały się w przedziale 70-150 zł., a zwycięzca podał 2 zł.

Inna sprawa, że wykonawca „odbił” to sobie w innych pozycjach – tam gdzie ceny oscylowały wokół 20 zł., ten zaoferował 70 zł.

Zamawiający bronił się tym, że rażąco niska cena odnosi się do ceny całkowitej, a nie cen jednostkowych.

Prezes dostrzegł jednak, że w tym przypadku ceny jednostkowe nie miały charakteru technicznego, nie służyły zobrazowaniu sposobu kalkulacji lub prezentacji poszczególnych elementów składowych ceny „głównej”. Były to po prostu „ceny do zapłaty”, a zatem podlegają kontroli pod kątem rażąco niskiej ceny.

Stanowisko Prezesa podtrzymała Krajowa Izba Odwoławcza w uchwale z 16 kwietnia 2014 r.

Na koniec krótka uwaga dotycząca anonimizacji „bohaterów” tej historii. W Informatorze jest zamawiający i wykonawca „A” S.A. Wystarczy jednak sięgnąć do uchwały KIO (opublikowanej na stronie Urzędu), by przeczytać, że zamawiający to Gmina Jarocin, zaś „A” S.A. to DROBUD S.A.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: