Ujawnianie cen w wariantach negocjacyjnych

Maciej Lubiszewski29 stycznia 2021Komentarze (0)

Jak wiadomo tryb podstawowy występuje w trzech wariantach. Warianty 2 i 3 mają charakter negocjacyjny. Na pierwszy rzut oka różnica sprowadza się do charakteru tych negocjacji: w wariancie 2 są one fakultatywne, w wariancie 3 – obligatoryjne.

Moim zdaniem różnica polega jeszcze na czymś innym, co jest nawet istotniejsze.

Otóż w wariancie 2 negocjacje stanowią „dogrywkę”, która ma prowadzić do „podkręcenia” któregoś z punktowanych parametrów ofert (ceny, ale też jakichś parametrów jakościowych). Wykonawca składa ofertę, zamawiający zaprasza go do negocjacji, po których wykonawca może (ale nie musi) polepszyć dany parametr, zaś w pozostałym zakresie oferta pozostanie bez zmian). Stąd ustawodawca posługuje się pojęciem oferty dodatkowej.

W wariancie 3 chodzi natomiast o doprecyzowanie warunków zamówienia, zwłaszcza opisu – po negocjacjach OPiW ma przekształcić się w SWZ. Oferty składane w odpowiedzi na ogłoszenie są tylko wstępem do negocjacji. Takie oferty nie podlegają wyborowi. Dopiero po negocjacjach wykonawcy otrzymują wymuskane SWZ i są zapraszani do składania ofert ostatecznych.

Z tego powodu oferty w wariancie nr 2 podlegają normie wyrażonej w art 222 ust. 5 i zamawiający niezwłocznie po ich otwarciu podaje ceny tych ofert.

W wariancie nr 3 oferty składane w odpowiedzi na ogłoszenie nie podlegają tej normie (o czym stanowi art 222 ust. 6), ponieważ w rzeczywistości są to stanowiska negocjacyjne wykonawców i ich ujawnienie zniweczyłoby poufność negocjacji. Ewentualne ceny zawarte w tych wstępnych ofertach podaje się dopiero po otwarciu ofert ostatecznych.

Maciej Lubiszewski

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: