Od pewnego czasu prowadzę sporo szkoleń dla praktyków, przede wszystkim ze strony zamawiających. Organizatorem tych szkoleń jest Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Szkolenia są za darmo i odbywają się w formule on-line. Lista szkoleń jest tu.
Z jednej strony jest to dla mnie zawsze jakaś dawka stresu, bo konfrontuję swoją wiedzę o normach Pzp z osobami, które codziennie zajmują się prowadzeniem postępowań.
Z drugiej strony pytania lub uwagi od Słuchaczy są niekiedy bardzo inspirujące, ponieważ dotyczą problemów, na które sam bym nie wpadł.
Wniosek o wizję lokalną
Podczas dzisiejszego szkolenia, poświęconego m.in. wyjaśnianiu SWZ, padło pytanie, jak potraktować wniosek wykonawcy o wizję lokalną.
W pierwszej chwili pomyślałem: uwzględnić albo oddalić 🙂
A może nawet i odrzucić, bo przecież ustawa nie przewiduje możliwości takiego wniosku.
Ale przecież nierzadko zamawiający dostają wnioski o zmianę treści SWZ, które również nie są przewidziane w Prawie zamówień publicznych. Jak traktowane są takie wnioski?
Z należytą powagą.
A tak poważniej: tak jak wnioski o wyjaśnienie treści SWZ. Jeżeli wpłynęły odpowiednio wcześnie, zamawiający czuje się ustawowo zobligowany do udzielenia odpowiedzi, choćby nawet była to odpowiedź negatywna.
Sądzę, że tak samo należy potraktować wniosek o umożliwienie dokonania wizji lokalnej. Zasada równego traktowania wykonawców sprzeciwia się zorganizowaniu takiej wizji tylko dla jednego wykonawcy. Albo udostępniamy wizję dla wszystkich albo dla nikogo.
Jeżeli zamawiający uznaje, że wniosek wykonawcy jest zasadny, należy:
a. udzielić wyjaśnień, w których dopuszcza się możliwość odbycia wizji lokalnej pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia takiej woli zamawiającemu albo
b. zmienić treść SWZ i wprowadzić do niej postanowienia o wizji lokalnej.
Taka wizja nie musi być obowiązkowa. Nie ma przeszkód, aby stanowiła ona uprawnienie wykonawcy.
Na zakończenie dodam, że sama wizja lokalna nie jest tym samym, co wyjaśnianie treści SWZ. To nie jest więc czas na zadawanie pytań i udzielanie wyjaśnień.
Oczywiście nie należy kneblować ust wykonawcom, którzy biorą udział w wizji lokalnej. Wystarczy im powiedzieć, że tryb zadawania pytań jest uregulowany w PZP oraz SWZ i należy z niego skorzystać.
Kolejne szkolenie już za tydzień. Będzie poświęcone ocenie ofert, zwłaszcza poprawianiu omyłek i wyjaśnianiu rażąco niskiej ceny.
Zapraszam.
–Maciej Lubiszewski–
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
***
Studia podyplomowe PZP
Właśnie rozpoczął się rok akademicki 2023/2024. Oznacza to, że rozpoczynamy kolejną edycję Studiów podyplomowych w zakresie prawa zamówień publicznych.
To już 22. edycja – jesteśmy jedną z najstarszych podyplomówek na olsztyńskim Wydziale Prawa i Administracji, który w tym roku obchodzi 25. urodziny! [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }