Wybór oferty po upływie terminu związania

Maciej Lubiszewski25 września 2014Komentarze (0)

Jak wiesz, norma, która zakazywała zawierania umowy po upływie związania ofertą zakończyła swój żywot już dawno temu. Miał ją uśmiercić Trybunał Konstytucyjny, ale minimalnie wyprzedził go ustawodawca.

A co z wyborem oferty najkorzystniejszej? Czy można tego wyboru dokonać po upływie terminu związania ofertą?

Okazuje się, że KIO wydała sporo orzeczeń, z których wynika, iż jest to niedopuszczalne. Oferta – twierdzą niektórzy członkowie Izby – musi wiązać nieprzerwanie aż do czasu wyboru.

A co zrobić z ofertą, której termin związania upłynął? Skoro ma ona nie brać udziału w postępowaniu to są dwa wyjścia: wykluczenie lub odrzucenie. Ale które z nich wybrać? I jaką podstawę prawną przywołać?

KIO częściej przywołuje art. 24.2.2 PZP (czyli wykluczenie), nie przejmując się, że rozciąga ten przepis grubo ponad to, co wynika z jego brzmienia. W końcu zgoda na przedłużenie, to nie to samo co przedłużenie z własnej inicjatywy. Ten przepis wyraźnie koresponduje z art 85.2 PZP. Jeżeli masz wątpliwości, przeczytaj najpierw art 85.2, potem art 24.2.2., OK?

To rozciągnięcie jakoś mi się gryzie ze stanowiskiem KIO, że przesłanki wykluczenia, ze względu na ich represyjny charakter, powinny być interpretowane zawężająco.

Czasem KIO bąknie coś o art 89.1.1. (czyli odrzucenie), ale ustawa nie formułuje zasady, zgodnie z którą oferta ma wiązać non-stop, więc trochę trudno mówić tu o niezgodności z ustawą, skoro ustawa w ogóle tej kwestii nie reguluje.

A żeby było śmieszniej (choć mi jakoś nie jest z tym do śmiechu), KIO lubi też orzec, że wykluczenie oferty z powodu upływu terminu związania nie znajduje podstaw prawnych w PZP.

To się nazywa pluralizm, co? Do wyboru do koloru.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: