Apel do zamawiających

Maciej Lubiszewski21 kwietnia 2020Komentarze (0)

Nie mam czasu na udzielanie się na blogu. Intensywnie pracuję nad opracowaniem Tarcza Antykryzysowa a udzielanie zamówień publicznych.

Jak się ukaże, powiadomię i wskażę link.

Mimo zapracowania postanowiłem kilka minut poświęcić na przygotowanie wpisu w sprawie, która dała mi do myślenia.

Wielu przedsiębiorców ma problem z otrzymaniem z ZUSu zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek. Dotyczy to tych, ktorzy wystąpili o ulgę w płaceniu składek – ci nie dostaną zaświadczenia do czasu podpisania umowy z ZUSem.

Warto, aby zamawiajacy mieli tego świadomość i w czasie epidemii zrezygnowali ze stosowania przesłanki fakultatywnej z art 25 ust 5 pkt 8 PZP, dzięki czemu nie będą musieli (a nawet nie będą mogli) żądać zaświadczenia z ZUS.

Przesłanka obligatoryjna dotyczy jedynie zaległości prawomocnych, poza tym jest badana w oparciu o oświadczenie wykonawcy – tu wprawdzie mam inny pogląd, ale nie czas na dyskusje.

Ograniczenie się do art 24 ust 1 pomoże wielu wykonawcom, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w kłopotach.

Zamawiający niczym nie ryzykuje, ponieważ na nim nie ciąży obowiązek stosowania przeslanek fakultatywnych.

Taka praktyka może znakomicie uzupełnić tarczę, która w zakresie PZP jest dosć licha – ale to juz temat na inną opowieść.

-Maciej Lubiszewski-

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: