Bazgroł na ofercie

Robert Jaroszewski12 grudnia 2013Komentarze (0)

Bardzo często przychodzi rozstrzygać o konsekwencjach bazgroła na dokumencie.

Wszystko przez brak przepisu na definicję podpisu.

Czym on bowiem jest ten podpis?

Otóż w skrócie: mamy podpis czytelny, podpis nieczytelny i parafę (choć są jeszcze skróty podpisu i inicjały). Parafa od podpisu nieczytelnego bywa dla nieskładającego nie do odróżnienia. A to dlatego, że parafa jest składana nie w celu zaciągania zobowiązań, jest stwierdzeniem czegoś, przygotowuje dokument do podpisu. Podpis natomiast, zamieszczamy w celu wywołania określonych skutków prawnych.

Dla utrudnienia można też dodać, że podpis nieczytelny powinien być złożony w formie zwykle używanej przez podpisującego (ale jak to ma zamawiający ustalić? – pytaniem do wykonawcy, czy do kontrahentów wykonawcy).

Jakie ma to znaczenie na gruncie PZP?

Przede wszystkim nie wiadomo, czy oferta z dokumentami opatrzonymi bazgrołem jest ważna, czy zgodna z SIWZ.

Większość zamawiających bezrefleksyjnie wpisuje do SIWZ wymogi co do podpisu, że to np. ma być podpis nieczytelny, ale tylko z pieczątką.

A co w przypadku gdy pieczątki zabrakło (Pani przygotowująca ofertę zapomniała przybić – bardzo częsty przypadek).

Ja proponuję nie wpisywać do SIWZ klauzul o postaci podpisu, obowiązków parafowania, przybijania pieczątek etc.

Co nam to da?

Unikniemy na dzień dobry niezgodności dokumentów z SIWZ (choć z orzecznictwa wynika, że to uchybienia w zakresie formy, nieskutkujące odrzuceniem oferty) a w przypadkach szczególnie wątpliwych i tak pozostaną nam wyjaśnienia i możliwość uzupełnienia dokumentu. A co do problemu bazgroła, to wykonawca nam odpowie, że to podpis nieczytelny, którego zwyczajowo używa…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: