Oferta wykonawcy, który zawiesił działalność gospodarczą.

Robert Jaroszewski14 listopada 20133 komentarze

I oto doczekaliśmy się oferty wykonawcy w stanie zawieszenia działalności gospodarczej.

Przypominam, że zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Co tu robić ?

Niektórzy uważają, że fakt ten nie ma znaczenia na gruncie PZP i należy rozpatrzyć tę ofertę, co najwyżej traktując taką osobę jako nieprzedsiębiorcę. Wszak osoba niebędąca przedsiębiorcą, może ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego złożyć.

Nic bardziej mylnego, zawieszający działalność nie przestają być przedsiębiorcami – poucza o tym nawet  sama CEiDG na swoich stronach.

Warto sprawdzić, od kiedy stan zawieszenia trwa, jeżeli po złożeniu oferty, co raczej jest niemożliwe, gdyż składając odpis a raczej wydruk z CEiDG (jeżeli zamawiający go żąda), stanu tego (jeszcze) nie widać, a jeżeli nie żądał, to pozostaje weryfikacja samodzielna zamawiającego, przez niektórych uważana za niedopuszczalną. Nie mniej, jeżeli nawet to się zdarzy, to wszystko jest O.K., bo przedsiębiorca może chronić źródła przychodów i zobowiązania powstałe przed zawieszeniem działalności.

A jeżeli stan zawieszenia trwał w dacie złożenia oferty przez wykonawcę?

To moim zdaniem, ofertę takiego wykonawcy należy odrzucić.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 5 czerwca, 2014 o 22:34

Czy wykonawca, który zawiesił działalność gospodarczą może użyczać referencji do przetargu innemu wykonawcy? Jakie wówczas będą wymagane dokumenty? Wiadomo, że w zaświadczeniu CEIDG będzie widniał statu „zawieszony” działalności, czy to nie spowoduje automatycznie odrzucenia oferty?

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 12 czerwca, 2014 o 21:11

Automatyzmu nie widzę. Jeżeli referencje pochodzą z okresu czynnej i niezawieszonej działalności, tym bardziej wszystko w porządku. Gorzej, gdy zawieszony wystawia w okresie zawieszenia, wtedy zapytałbym go osobiście, co o tym sądzi w oparciu o podstawę z rozporządzenia w sprawie dokumentów.

Odpowiedz

AgataŁ 3 kwietnia, 2018 o 11:26

Witam,
zwracam się z zapytaniem czy nadal podtrzymuje Pan stanowisko, iż oferta Wykonawca który ma zawieszoną działalność w dniu TSO (29.03.18) powinna być odrzucona? Mam Wykonawcę, który złożył ofertę kiedy ma zawieszoną działalność, jednak do oferty złożył mi wniosek z Urzędu Miasta (20.03.18) ze z wznawia działalność z dniem 01.04.18.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: