Doświadczenie kierownika budowy: kryterium czy warunek?

Maciej Lubiszewski14 kwietnia 2022Komentarze (0)

Mówiąc o kryterium oceny ofert odniosłem się do tzw. kryterium jakości personelu.

Podałem przykład doświadczenia kierownika budowy. Wskazałem na konieczność uważnego rozróżnienia warunku udziału w postępowaniu (dysponowanie kierownikiem o określonych cechach: wykształceniu, uprawnieniach i doświadczeniu) od kryterium oceny ofert (doświadczenie kierownika, który będzie realizował zamówienie).

Dysponowanie kierownikiem (warunek) nie oznacza, że ten kierownik automatycznie będzie zaangażowany do realizacji zamówienia. Warunek obowiązuje jedynie w trakcie postępowania i jego rozciągnięcie na etap realizacji wymaga odpowiednej klauzuli umownej.

Z kolei doświadczenie „zaoferowanego” kierownika (w celu uzyskania punktów w ramach kryteriów oceny ofert) przekształca się w zobowiązanie kontraktowe wykonawcy, nawet gdy umowa nie zawiera wyraźnego postanowienia w odniesieniu do tej kwestii.

Tu pojawiło się pytanie: czy można łączyć doświadczenie dwóch osób?

Moim zdaniem nie. To nie jest cecha, która podlega takiemu prostemu sumowaniu. Kierownik, który kierował robotami przy dziesięciu inwestycjach ma większe doświadczenie, niż dziesięciu kierowników, z których każdy pracował tylko na jednej budowie.

Wiem, że to nie wynika z przepisów Pzp, z tego powodu uważam, że zamawiający powinien to wyraźnie uregulować w SWZ, aby uniknąć kłopotów.

Maciej Lubiszewski

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: