Mówiąc o kryterium oceny ofert odniosłem się do tzw. kryterium jakości personelu.
Podałem przykład doświadczenia kierownika budowy. Wskazałem na konieczność uważnego rozróżnienia warunku udziału w postępowaniu (dysponowanie kierownikiem o określonych cechach: wykształceniu, uprawnieniach i doświadczeniu) od kryterium oceny ofert (doświadczenie kierownika, który będzie realizował zamówienie).
Dysponowanie kierownikiem (warunek) nie oznacza, że ten kierownik automatycznie będzie zaangażowany do realizacji zamówienia. Warunek obowiązuje jedynie w trakcie postępowania i jego rozciągnięcie na etap realizacji wymaga odpowiednej klauzuli umownej.
Z kolei doświadczenie „zaoferowanego” kierownika (w celu uzyskania punktów w ramach kryteriów oceny ofert) przekształca się w zobowiązanie kontraktowe wykonawcy, nawet gdy umowa nie zawiera wyraźnego postanowienia w odniesieniu do tej kwestii.
Tu pojawiło się pytanie: czy można łączyć doświadczenie dwóch osób?
Moim zdaniem nie. To nie jest cecha, która podlega takiemu prostemu sumowaniu. Kierownik, który kierował robotami przy dziesięciu inwestycjach ma większe doświadczenie, niż dziesięciu kierowników, z których każdy pracował tylko na jednej budowie.
Wiem, że to nie wynika z przepisów Pzp, z tego powodu uważam, że zamawiający powinien to wyraźnie uregulować w SWZ, aby uniknąć kłopotów.
–Maciej Lubiszewski–
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }