Przedłużenie terminu związania ofertą po wyborze

Maciej Lubiszewski14 kwietnia 2022Komentarze (0)

Jedna z uczestniczek szkolenia zapytała:

czy jeśli wybiorę ofertę na trzy dni przed upływem terminu związania ofertą, to czy mam (mogę) przedłużyć termin związania ofertą?

Przedłużenie terminu związania ofertą po wyborze

Przedłużenie terminu związania ofertą po wyborze

Kwestię przedłużenia terminu związania ofertą regulują art. 220.3 Pzp (postępowania unijne) i art 307.3 Pzp (postępowania krajowe). Przepisy te mają zastosowanie, gdy „wybór najkorzystniejszej oferty nie nastąpi przed upływem terminu związania ofertą”.

Jeżeli dobrze rozumiem Pani pytanie, mamy tu do czynienia z przypadkiem, w którym zamawiający wybrał już ofertę (przed upływem TZO).

Skoro tak, to wystąpienie o przedłużenie tzo jest już niedopuszczalne.

Natomiast, pytanie dotyka bardzo ważnej kwestii, o której mówiłem podczas szkolenia. Po dokonaniu wyboru oferty nie wygasają. Postępowanie dalej się toczy, a oferty cały czas są w grze. Ich terminy związania biegną tak, jakby nic się nie wydarzyło (pomijam tu ewentualny wniosek o zwrot wadium).

Wracając do pytania. Po trzech dniach od wyboru terminy związania upłyną i trzeba będzie zwrócić wadia wszystkim wykonawcom. Nawet temu, którego wybrano, co bardzo mi się nie podoba, ale dura lex sed lex.

Zamawiający, który widzi, że wybór oferty nastąpi na krótko przed upływem tzo, może wstrzymać się z wyborem i wystąpić do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Po uzyskaniu odpowiedzi, zamawiający może dokonać wyboru i mieć przed sobą niemal cały okres tzo na dokończenie postępowania.

-Maciej Lubiszewski-

Photo by Kai Pilger on Unsplash

***

Przeczytaj także:

***

Wolna ręka po przetargu

Podczas szkolenia zadano mi następujące pytanie (pisownia z grubsza oryginalna):

Dzień dobry, czy są wyjątki od możliwości uruchomienia postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki, np. jeżeli odrzucono wszystkie oferty, bo załączono niezgodne próbki, w tym jedna z załączonych próbek nie była podpisana? [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: