Dydaktyczna funkcja sprawozdań

Maciej Lubiszewski24 lutego 2014Komentarze (0)

W zamówieniach publicznych dużo się teraz dzieje. Nie, nie chodzi mi o kolejną odsłonę „Polski w budowie”.

Przetargowcy siedzą teraz w sprawozdaniach.

Ja też nie znoszę pisania sprawozdań, raportów etc., a na uczelniach takich uciech nie brakuje. Muszę jednak przyznać, że wiążą się z tą nieszczęsną sprawozdawczością jakieś plusy.

Są tacy zamawiający, którzy dopiero teraz zadają sobie pytania w stylu: to ten wydatek sprzed roku, to było zamówienie publiczne? W tym momencie sprawozdanie ujawnia swą funkcję dydaktyczną. Wprawdzie będzie to lekcja na przyszłość, ale dobre i to.

Sporo wątpliwości rodzą wydatki związane z podróżą służbową pracownika (diety, ryczałty, zwrot kosztów podróży, noclegu etc.).

Nie chcę się mądrzyć. Uważam jednak, że przy tego rodzaju wydatkach warto kierować się regułą:

Zamówienie publiczne pojawi się tam, gdzie dochodzi do zawarcia umowy pomiędzy zamawiającym (będącym jednocześnie pracownikiem) a podmiotem realizującym jakieś świadczenia (najczęściej usługi) na rzecz pracownika zamawiającego.

Zatem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ryczałtem na noclegi, na komunikację miejską, dietą, kilometrówką – tam zapewne nie będzie zamówienia publicznego.

Ale, jeżeli pracownik śpi w hotelu, je tam posiłki, rozbija się taksówkami i za to wszystko płaci, bierze faktury (wystawione na zamawiającego), a następnie przywozi te faktury do księgowości i dostaje zwrot poniesionych wydatków – tam będzie już zamówienie.

Oczywiście uświadomienie sobie tej prawdy dopiero na etapie przygotowywania sprawozdania nie musi oznaczać stryczka (choć zapewne wywoła objawy stresu). Prawdziwy problem pojawi się dopiero wtedy, gdy wysokość jakiejś kategorii wydatków przekroczy próg 14.000 EURO.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: