Dysponowanie bazą w określonej odległości od zamawiającego

Maciej Lubiszewski15 kwietnia 20222 komentarze

Czy wymaganie, by wykonawca posiadał bazę magazynowo-transportową na terenie zamawiającego lub nie dalej niż 60 km od granic gminy (zamawiającego) jako warunek udziału w postępowaniu jest ok?

Takie pytanie mi zadano podczas ostatniego szkolenia dla NIST.

Moim zdaniem nie jest ok, chyba że możliwość określenia maksymalnej odległości od gminy wynika z przepisów prawa.

Taki warunek może być stosunkowo łatwo podważony przez wykonawcę, który ma bazę 62 km od granic gminy jako dyskryminujący i utrudniający dostęp do zamówienia. Co gorsza, zarzut może zostać postawiony przez kontrolera już po udzieleniu zamówienia.

Należy zastanowić się, jaka przyczyna stoi za potrzebą takiego określenia warunku. Najczęściej chodzi o możliwość szybkiego dojazdu w celu zrealizowania świadczenia objętego umową.

Rozumiem taki cel, jednak lepiej go określić jako wymaganie, aby baza znajdowała się w takiej odległości, aby umożliwić dojazd do zamawiającego w ciągu – powiedzmy – godziny. Warunek będzie w oczywisty sposób związany z przedmiotem zamówienia, a jednocześnie nie będzie sztucznie zawężał grona potencjalnych wykonawców.

Przecież 60 km liczone drogą trzeciej kategorii nie jest tym samym, co 60 km autostradą, prawda?

Dodatkowo pojawiło się pytanie, czy tego typu warunek może być określony jako wymaganie dysponowania bazą, a więc niekoniecznie posiadania tytułu własności do niej.

Nie dość, że jest to możliwe, to nawet jest to pożądane. Z punktu widzenia zamawiającego tytuł prawny dysponowania środkami technicznymi nie powinien mieć znaczenia, o ile tytuł ten umożliwia ustalenie, że wykonawca jest zdolny do wykonania zamówienia.

Maciej Lubiszewski

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bogumił 22 kwietnia, 2022 o 13:52

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

§ 2.
1.
Podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany posiadać bazę magazynowo-transportową usytuowaną:
1) w gminie, z której terenu odbiera te odpady, lub w odległości nie większej niż 60 km od granicy tej gminy;
2) na terenie, do którego posiada tytuł prawny.

Odpowiedz

Maciej Lubiszewski 24 kwietnia, 2022 o 10:41

A zatem mamy tu przepis (powszechnie obowiązujący), który narzuca sposób określenia warunku udziału w postępowaniu. W takim przypadku warunek jest nie tylko dopuszczalny, ale nawet konieczny.
Dziękuję za tę ważną uwagę.
Maciej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: