Kierownik w komisji przetargowej

Maciej Lubiszewski05 maja 2022Komentarze (0)

Prowadziłem niedawno szkolenie poświęcone SWZ. Jedno z zadanych pytań brzmiało tak: „czy kierownik jednostki może powołać w zarządzeniu samego siebie na przewodniczącego albo członka komisji przetargowej?

Pytanie było wprawdzie luźno związane z tematyką szkolenia, ale postanowiłem zastanowić się nad sprawą i odpowiedzieć na łamach bloga.

No cóż, z jednej strony ustawa rozdziela zadania kierownika i komisji przetargowej. Z art. 54 Pzp jednoznacznie wynika, że komisja jest „zespołem pomocniczym kierownika”. Nie za to też płaci się kierownikowi, aby zajmował się pracą w komisji przetargowej.

Z drugiej jednak strony, komisja jest organem kolegialnym i zawsze będzie podmiotem odrębnym od osób, które wchodzą w jej skład. To, że Pan Iksiński jest kierownikiem zamawiającego nie pozbawia odrębności komisji przetargowej, której Pan Iksiński przewodniczy.

Owszem, efekt prac komisji często jest przedstawiany kierownikowi przez przewodniczącego, więc w takich sytuacjach Pan Iksiński będzie pisał do Pana Iksińskiego. Takie pismo będzie może wyglądało dziwnie, ale nie jest to powód do wykluczenia takiej możliwości.

To mógłby być problem, gdyby Pzp ustanawiało standard niezależności komisji od kierownika. Wówczas przewodniczenie jej przez kierownika kładłoby kres takiej niezależności.

Ale takiego standardu nie ma. Przecież członków komisji powołuje oraz odwołuje kierownik i nie musi się ze swoich decyzji tłumaczyć.

Konkludując, kierownik powinien zajmować się zarządzaniem całą jednostką, a nie prowadzeniem poszczególnych postępowań. Mimo to, żaden przepis nie zabrania kierownikowi stanąć na czele komisji przetargowej albo choćby zostać szeregowym jej członkiem.

Maciej Lubiszewski


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/xn--prawo-zamwie-publicznych-omc32s.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: