Wariant drugi trybu podstawowego

Maciej Lubiszewski18 maja 2022Komentarze (0)

Przez jakiś czas nie pisałem i porobiło się trochę zaległości. Z kilkunastu pytań, które czekają na odpowiedź wybrałem dziś jedno związane z TP-2. Zainteresowanie tym wariantem trybu podstawowego cały czas jest spore, co mnie cieszy, ponieważ zamawiający zaczynają próbować swych sił w negocjacjach.

W najbliższy piątek (20 maja) będę prowadził krótkie (1,5 godz.) szkolenie dotyczące trybu podstawowego z fakultatywnymi negocjacjami. W jego trakcie będę opowiadał, że fakultatywny charakter negocjacji jest tylko jedną i do wcale nie najważniejszą ich cechą. Organizatorem jest NIST. Szkolenie jest bezpłatne i można zapisać się na nie wchodząc w ten link.

Wracając do pytania, brzmiało ono tak:

W postępowaniu w trybie podstawowym z fakultatywnymi negocjacjami odbyły się negocjacje, ale oferta dodatkowa wpłynęła po terminie składania ofert. Czy odrzucam ofertę dodatkową, bo wpłynęła po terminie, ale zatrzymuję pierwszą i ją oceniam i badam? Co z ustaleniami negocjacyjnymi – wykonawca zadeklarował niższą cenę?

Moim zdaniem, oferta dodatkowa złożona po upływie terminu składania ofert podlega odrzuceniu, co jednak nie wpływa na ważność oferty głównej, tj. oferty złożonej w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu. Zamawiający „zatrzymuje” zatem pierwszą ofertę i to ona jest brana pod uwagę przy przyznawaniu punktów.

Co do oceny i badania, to jak rozumiem w pytaniu chodziło o punktację i ewentualną pełną kwalifikację podmiotową wykonawcy najwyżej ocenionego.

Zgodność oferty z warunkami zamówienia powinna być badana wcześniej. Służy to temu, aby nie zapraszać do negocjacji wykonawców, których oferty podlegają odrzuceniu (np. z powodu niewłaściwej formy).

Ustalenia negocjacyjne są z natury niewiążące – tym różnią się od oferty, która wiąże oferenta w terminie związania. Deklaracja wykonawcy nie ma tu więc żadnego znaczenia.

Maciej Lubiszewski

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: