KIO – zachowanie terminu na wniesienie odwołania

Robert Jaroszewski13 marca 2014Komentarze (0)

Wielu zapomniało, czy też nie wiedziało, racząc się gorzkim smakiem skutku, że nadanie odwołania na poczcie (to jest w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego), nie gwarantuje zachowania terminu na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej chyba, że poczta sprosta wyzwaniu i listonosz doręczy odwołanie Prezesowi w prawem wyznaczonym terminie.

W terminach wynikających z PZP należy faktycznie wnieść odwołanie do Prezesa Izby. Jeżeli nam się to z różnych przyczyn nie uda, to termin na wniesienia odwołania jest terminem nieprzywracalnym (zawitym) i mamy po sprawie. Kwestia ta budziła poważne wątpliwości wśród praktyków, ale ustosunkował się do niej ostatnio w uchwale sam Sąd Najwyższy i nic tu nie zmienił – wyrok z 7.02.2014 r. – niestety na dziś, jeszcze bez uzasadnienia (III CZP 90/13).

A zatem okazuje się, że czasu na wniesienie odwołania wcale nie ma tak dużo, a często jedynym sposobem uniknięcia problemu niedoczasu jest podróż na ul. Postępu 17a w Warszawie samemu, lub wysłanie odwołania za pośrednictwem kuriera z gwarancją dostarczenia przesyłki na czas chyba, że wykorzystamy środki komunikacji elektronicznej, ale o tym szerzej w innym wpisie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: