Kto nam da śmietnik

Robert Jaroszewski24 stycznia 2013Komentarze (0)

Stoi w każdym domu i zagrodzie (przynajmniej powinien). Ustawowo obecnie zwany pojemnikiem służącym do zbierania odpadów komunalnych a wcześniej urządzeniem służącym do zbierania odpadów komunalnych. Śmietnik.

Zgodnie z przepisem, obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyposażenia nieruchomości w tenże pojemnik. Tyle tylko, że przez całe lata i w większości przypadków, to przedsiębiorca odbierający od nas odpady zapewniał nam tenże śmietnik oraz jego utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym.

Po rewolucji śmieciowej, jaka ostatnio miała miejsce, praktycznie w każdej gminie wystąpiła sytuacja, w której przedsiębiorcy zostali ze swoim pojemnikami a mieszkańcy mogą zostać bez nich. Wydaje się, że nikomu taki stan nie odpowiada

I co na to gmina?

W mojej ocenie nie ma przeciwskazań i część gmin tak właśnie postępuje, mniej lub bardziej udanie konstruując SIWZ w przetargu na obiór odpadów, że można w specyfikacji i umowie zawrzeć zapisy dotyczące obowiązku zapewnienia przez wykonawcę, właścicielowi nieruchomości, pojemnika do zbierania odpadów.

Oczywiście można się zastanawiać, czy działanie takie ma uzasadnione podstawy prawne, z uwagi na przedstawiony wyżej administracyjny obowiązek właściciela dokonania takiego wyposażenia, czy też uzasadnione pytanie o rozmiar świadczeń, składających się na kalkulację ustawowego kosztu funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

Nie mniej jednak, z otwartą głową podchodząc do sprawy, można skorzystać w tej mierze z regulacji cywilistycznych, tak jeżeli chodzi o podstawę stosunku zmawiający – wykonawca zamówienia – właściciel nieruchomości, jak też jego cechy odpłatności bądź nie. W końcu obowiązkiem właściciela jest wyposażenie nieruchomości w pojemnik, a to czy nastąpi to poprzez fakt kupna pojemnika przez właściciela, jego wynajęcie lub użyczenie i od kogo (np. wykonawcy zamówienia publicznego), jest już sprawą wtórną i bez znaczenia dla zwolnienia się właściciela z obowiązku wyposażenia nieruchomości w śmietnik, przecież przez lata tak to się odbywało.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: