Nie trzeba, czyli trzeba

Robert Jaroszewski26 października 2012Komentarze (0)

Od pewnego już czasu nie ma sensu pomimo, że można i tylko można, żądać w postępowaniach krajowych odpisów aktualnych z rejestru przedsiębiorców – obecnie sprawę załatwia elektroniczny dostęp do KRS i możliwość weryfikacji wydruku informacji o podmiocie w wyniku czego bezpłatnie i samodzielnie, otrzymujemy dokument odpowiadający treścią odpisowi papierowemu.

Na gruncie ustawy o KRS pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację (jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w rejestrze). Weryfikacja to dodatkowa funkcja przeglądarki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmująca nie więcej niż chwilę.

Co innego w postępowaniach unijnych, tu wciąż trzeba żądać.

Przyszedł zatem czas na zamiany, ale czego? Czekamy, aby nie trzeba było żądać (i wzywać do uzupełnienia) od przedsiębiorców wpisanych do KRS aktualnego odpisu, mogąc samemu wydrukować informacje o podmiocie wpisanym do rejestru, co pozwoli zamawiającemu szybko i bezpłatnie wykazać brak podstaw do wykluczenia wykonawcy.

Innym zagadnieniem jest problem dopuszczalność posłużenia się przez wykonawcę zweryfikowanym wydrukiem z informacji, odpowiadającym treścią odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców, zamiast jego wersją papierową z pieczęciami, co jest w pełni dopuszczalne.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: