Zdarzyło się, że pełnomocnik załączył do oferty kopię pełnomocnictwa, udzielonego celem złożenia oferty, opieczętowaną „za zgodność z oryginałem”przez radcę prawnego.
Otóż pełnomocnictwo w takiej formie, w tym postępowaniu było wadliwe.
Radca prawny nie ma kompetencji do poświadczania za zgodność z oryginałem kopii dokumentu na którym udzielono pełnomocnictwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z ustawą o radcach prawnych, radca prawny ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Takie przepisy obowiązują w postępowaniu cywilnym, administracyjnym, czy sądowoadministracyjnym.
W PZP nie ma przepisu uprawniającego radcę do takiej czynności. Pełnomocnictwo powinno zatem zostać złożone w oryginale, bądź jako dokument urzędowy – odpis poświadczony przez notariusza, któremu ustawowo zagwarantowano możliwość dokonania takiej czynności z określonym skutkiem prawnym.
Dlaczego nie kopie?
Otóż dlatego, że kopie nie spełniają warunku własnoręczności podpisu, co jest przesłanką zachowania formy pisemnej, a ta co do zasady i pod rygorem nieważności zastrzeżona jest do czynności polegającej na złożeniu oferty.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }