O odrzuceniu/wykluczeniu na skróty

Maciej Lubiszewski27 lutego 2015Komentarze (0)

Zarówno u mnie, jak i u Roberta sporo się dzieje.

Blog musiał ustąpić miejsca sprawom istotniejszym – i to nie tylko zawodowym. W tym czasie gwałtownie wzrosła liczba „lajków” naszego fanpage’a na FB.

Fanów przybywa, a „artyści” milczą 😉 Jak mawiają: noblesse oblige!

W ubiegłym tygodniu pracowałem nad odwołaniem w dość ciekawej sprawie. Odwołanie poszło. Przystąpienie przeciwko konkurentowi poszło.

Można odsapnąć czekając na termin rozprawy. O sprawie nie będę teraz pisał szczegółowo – wrócę do tematu po wyroku KIO.

Główkowałem trochę nad takim oto zagadnieniem: czy sam brak jakiegoś dokumentu (przedmiotowego lub podmiotowego) może stanowić wystarczającą podstawę do odrzucenia oferty lub wykluczenia z postępowania.

Przerzuciłem trochę materiałów i odnoszę wrażenie, że wielu zamawiających chodzi troszkę na skróty. Najczęściej wystarczał zbieg następujących okoliczności: a. zamawiający żądał dokumentu, b. wykonawca nie dołączył dokumentu do oferty, c. zamawiający wezwał do uzupełnienia, d. wykonawca nie uzupełnił lub uzupełnił, ale nie to, czego oczekiwał zamawiający.

I pozamiatane:  zamawiający odrzuca lub wyklucza.

Tyle, że jeżeli czytam pismo od zamawiającego w stylu: oferta została odrzucona na podstawie art 89.1.2. PZP ze względu na brak dokumentu x, to brakuje mi tu kwestii kluczowej.

Dlaczego zamawiający nie napisał, na czym poleganieodpowiedniość treści oferty z SIWZ„, która przecież stanowi podstawę do odrzucenia?

Zaryzykuję. Pewnie wielu Czytelnikom podpadnę. Być może liczba „lajków” spadnie…

Nie napisał, ponieważ nawet się nad tym nie zastanowił.

A przecież art 26.3 PZP nie określa konsekwencji nie uzupełnienia dokumentów. A już na pewno nie nakazuje odrzucenia oferty lub wykluczenia z postępowania.

A przecież art 24 nie przewiduje wykluczenia z postępowania wykonawcy, który nie złożył dokumentu podmiotowego.

A przecież art 89 nie przewiduje odrzucenia oferty ze względu na brak dokumentu przedmiotowego.

Wyjątkiem jest – wprowadzony ostatnią nowelą – obowiązek odrzucenia oferty w przypadku, gdy wykonawca nie złożył wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny. Tak! Tu odrzucenie nie następuje ze względu na rażąco niską cenę, lecz właśnie na brak wyjaśnień. Ale na to jest wyraźny przepis!

O konsekwencjach (negatywnych dla wykonawców) takich skrótów myślowych jeszcze napiszę.

Naturalnie zapraszam do komentarzy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: