Sobota czyli poniedziałek (?)

Maciej Lubiszewski05 marca 2015Komentarze (1)

Dziś UZP opublikował na swojej stronie internetowej odpowiedź wiceprezesa Dariusza Piasty na interpelację poselską dotyczącą terminu wniesienia odwołania.

Z odpowiedzi wynika, iż jeżeli ostatni dzień terminu upływa w sobotę, to termin ten kończy się następnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek.

Pan Wiceprezes powołał się na rozporządzenie unijne dotyczące zasad obliczania okresów, dat i terminów z 1971 r., do którego odwołują się dyrektywy zamówieniowe z 2004 r. Akt ten zrównuje soboty z niedzielami i innymi dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Teza, że termin kończący się w sobotę automatycznie przedłuża się do poniedziałku jest bardzo atrakcyjna. Z wielką ochotą wziąłbym się za jej stosowanie – weekend na dopracowanie odwołania to kupa czasu.

Ryzyko jest jednak zbyt duże.

Po pierwsze, KIO pochodzi do sprawy „po polsku„, a nie po „brukselsku” – por. postanowienie Izby w sprawie 430/12.

Po drugie, nie mam pewności, czy regulacje unijne mają takie proste przełożenie na postępowania krajowe (do progów unijnych).

O ile w postępowaniach krajowych łatwo zastosować wykładnię „implementacyjną” (przepisy polskie stanowią implementację prawa unijnego i powinny być rozumiane zgodnie z prawem unijnym), o tyle w postępowaniach krajowych wykładnia „prounijna” nie jest już tak oczywista.

Poczekam więc na śmiałków, sam nie będę pchał się przed szereg.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Skwierzyna? 9 maja, 2015 o 10:57

Swietny blog. Naprawde masz smykalke do pisania:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: