Unieważnienie przetargu z powodu braku pieniędzy

Maciej Lubiszewski02 września 2023Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis będzie dość krótki. Chcę tylko poinformować Was, że na stronie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego (link umieściłem nieco niżej) opublikowana została moja ekspertyza dotycząca tytułowego problemu.

Wyjaśniam w niej, że niekiedy unieważnienie postępowania wymaga uprzedniego wyboru oferty najkorzystniejszej. Może to wydawać się trochę dziwaczne: zamawiający musi najpierw wybrać zbyt drogą ofertę, a dopiero potem unieważnić postępowanie.

Oczywiście nie dotyczy to przypadków, w których najniższa z oferowanych cen przekracza budżet zamawiającego, ponieważ to oznacza, że zamawiającego nie stać na żadną z tych ofert i tu nie ma co sobie i wykonawcom zawracać głowy.

Unieważnienie przetargu z powodu braku pieniędzy

Unieważnienie przetargu z powodu braku pieniędzy

Natomiast może zdarzyć się, że na część ofert zamawiającego stać a na pozostałe nie. Do tego najwyższą ocenę uzyska któraś z tych droższych ofert. Jest to możliwe przy stosowaniu kryteriów pozacenowych.

Wówczas unieważnienie postępowania jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy cena najkorzystniejszej oferty przekracza możliwości finansowe zamawiającego. Najkorzystniejsza oferta to nie tylko oferta najwyżej oceniona (która przecież może zostać odrzucona na etapie kwalifikacji podmiotowej) ale oferta wybrana.

Z tego powodu zamawiający musi doprowadzić do wyboru oferty, aby mieć 100% pewności, że jest to oferta najkorzystniejsza. Dopiero po wyborze należy zastanowić się, czy możliwe jest zwiększenie budżetu, czy też konieczne jest unieważnienie postępowania.

Takie stanowisko wyrazili autorzy komentarza UZP, przy czym chyba niezbyt jasno, o czym świadczą liczne dyskusje na forach internetowych. Wiem, bo sam w niektóre z nich się angażuję.

Zachęcam do ściągnięcia sobie tej ekspertyzy. Proponuję skorzystać z tego linku.

Pobranie pliku jest całkowicie darmowe i nie wiąże się z jakimikolwiek obowiązkami ze strony pobierającego (np. pozostawienia swoich danych).

-Maciej Lubiszewski-

Photo by Emil Kalibradov on Unsplash

***

Kwalifikacja podmiotowa wykonawcy w wolnej ręce

Tyle się u mnie dzieje, że nawet nie zauważyłem, że ponad dwa tygodnie temu ukazał się mój artykuł pt. Kwalifikacja podmiotowa wykonawcy przy udzielaniu zamówienia publicznego z wolnej ręki.

Tekst znalazł się w najnowszym numerze czasopisma naukowego wydawanego przez Uniwersytet Warszawski „Studia Iuridica”[Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: