Dziś otrzymałem e-mail następującej treści:
Dzień dobry Panie Macieju, proszę o pomoc. Musimy aneksować umowę na roboty budowlane na podstawie art 455 ust. 1 pkt 4 Pzp.
Czy w aneksie musimy napisać uzasadnienie tej zmiany?
Czy powołanie na artykuł ustawy w zupełności wystarczy?
Uzasadnienie zmiany umowy
Moim zdaniem, rozważane postanowienia aneksu nie mają decydującego wpływu na ocenę dopuszczalności zmiany umowy.
Niezależnie od tego, czy strony napiszą w aneksie, z jakich przyczyn dochodzi do zmiany umowy czy też, jaka jest podstawa prawna tych zmian, aneksowanie umowy i tak może podlegać ocenie pod kątem legalności.
Oczywiście warto utrwalić okoliczności uzasadniające wprowadzaną zmianę. Przecież zamawiający może zostać wezwany do wyjaśnienia tej kwestii wiele miesięcy po podpisaniu aneksu. Wówczas trudno będzie odtworzyć tok rozumowania, który doprowadził do decyzji o zmianie kontraktu.
Utrwalenie to nie musi jednak polegać na sporządzeniu preambuły do aneksu. Wystarczająca może okazać się notatka służbowa, protokół uzgodnień lub inne dokumenty, z których wynikają powody zmiany umowy.
Oczywiście nie ma przeszkód, aby w aneksie wskazać podstawy faktyczne lub prawne dokonywanej zmiany, jednak warto zwrócić uwagę, czy są one na tyle szczegółowe, że zastąpią wspomniane wyżej notatki, protokoły i inne dokumenty.
–Maciej Lubiszewski–
Zdjęcie: Andrea Piacquadio
***
Podręcznik do prawa zamówień publicznych
Uwaga, będzie autopromocja – już niedługo, bo 8 maja, na rynku pojawi się podręcznik do prawa zamówień publicznych, którego jestem autorem.
Ukaże się on nakładem Wydawnictwa C.H. Beck, w serii Podręczniki Prawnicze.
Z podręczników Becka korzystałem jako student prawa w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Bardzo lubiłem te książki. Od pewnego czasu chodziła za mną myśl, aby dołączyć do grona Autorów podręczników tej prestiżowej serii [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }