Wezwanie do złożenia dokumentów, którymi zamawiający dysponuje

Maciej Lubiszewski19 maja 2022Komentarze (0)

Tytułowy problem dość często pojawia się wśród pytań od uczestników moich szkoleń. Dziś dostałem taką wiadomość:

Robiłam w tym roku dwa postępowania na to samo zadanie. Pierwsze z nich zostało unieważnione, ale w jego trakcie wzywałam do złożenia wykazu robót i wykazu osób, a wykonawca złożył je w sposób prawidłowy. Czy przy drugim (powtórzonym) postępowaniu muszę wzywać jeszcze raz o to samo? Referencje się nie zmienią, jedynie wezwałabym do złożenia wykazu osób, bo wykonawca może zechcieć zmienić np. kierownika robót. 

Moim zdaniem, zamawiający powinien wezwać do złożenia kompletu podmiotowych środków dowodowych, niezależnie od tego, czy nimi dysponuje, czy też nie.

Odstąpienie od żądania złożenia środków dowodowych zachodzi wówczas, gdy znajdują się one w ogólnodostępnych bazach i zamawiający może do nich dotrzeć samodzielnie, korzystając z danych podanych przez wykonawcę.

W opisanej sytuacji, ta przesłanka nie zachodzi, podobnie zresztą jak ta dotycząca dokumentu o treści tożsamej, co oświadczenie wstępne. Oznacza to, że wykonawca musi wezwać do złożenia podmiotowego środka dowodowego, nawet gdy przewiduje, że może dostać to, co już ma.

Najważniejszy jednak jest art. 127 ust 2 Pzp, który pozwala wykonawcy odmówić złożenia środka, wskazując, że zamawiający już nim dysponuje i potwierdzając, że środek jest aktualny.

Rozumiem zamawiającego, któremu po ludzku jest głupio prosić o dokument, który dostał we wcześniejszym postępowaniu. Tym zakłopotanym zamawiającym proponuję w wezwaniu wskazać, że zamawiający ma taki obowiązek, lecz zwrócić wykonawcy uwagę na art 127 ust 2 Pzp.

Mądrej głowie dość dwie słowie – rozgarniętemu wykonawcy to wystarczy, aby w odpowiedzi napisać, że dany środek składał w poprzednim postępowaniu i środek ten jest nadal aktualny.

Maciej Lubiszewski


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/xn--prawo-zamwie-publicznych-omc32s.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: