Warunki bez dokumentu

Maciej Lubiszewski02 maja 2022Komentarze (0)

Podczas szkolenia ktoś zapytał: „A czy zamawiający może postawić warunek udziału w postępowaniu i nie żądać podmiotowego środka dowodowego na potwierdzenie spełniania tego warunku?

Mało to sensowne, ale może.

Przepisy Pzp wyraźnie rozróżniają sytuacje, w których zamawiający „żąda” od przypadków, w których zamawiający „może żądać„.

Obowiązek żądania dotyczy podmiotowych środków dowodowych związanych z art 108 Pzp w postępowaniach unijnych. Komentarz UZP dodaje do tego środki podmiotowe powiązane z art. 109, jeżeli w postępowaniu (unijnym) obowiązuje któraś z fakultatywnych podstaw wykluczenia.

Uprawnienie (a nie obowiązek) żądania podmiotowych środków dowodowych dotyczy środków powiązanych z podstawami wykluczenia z postępowania krajowego oraz środków powiązanych z warunkami udziału w postępowaniu, niezależnie od tego, czy wartość zamówienia jest mniejsza, równa czy większa od progów unijnych.

Osobiście nie widzę sensu wprowadzania warunku udziału w postępowaniu bez żądania odpowiednich podmiotowych środków dowodowych (np. wykazów robót z referencjami). Taka praktyka jest bardzo rzadka.

Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to dopuszczalne w świetle Pzp.

Maciej Lubiszewski

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: