Wizja lokalna w nowym Prawie zamówień publicznych

Maciej Lubiszewski24 września 2020Komentarze (0)

Przez wiele lat obowiązywał pogląd, zgodnie z którym wizja lokalna nie mogła być obowiązkiem wykonawcy warunkującym złożenie przez niego oferty.

Nowelizacja z 2016 r. wprowadziła art. 9a, z którego wynika, że zamawiający może uzależnić złożenie oferty od odbycia przez wykonawcę wizji lokalnej albo od sprawdzenia przez niego dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia.

To „albo” silnie przemawia za wnioskiem, że zamawiający musi się zdecydować tylko na jeden z tych wymogów.

Jednocześnie nowela z 2016 r. nie zniosła obowiązku wyczerpującego opisania przedmiotu zamówienia, zatem ani wizja, ani sprawdzenie dokumentów nie mogą zastąpić solidnego opz.

Nowa regulacja jest obszerniejsza.

Art 131.2 nPzp pozwala na wprowadzenie wymogu odbycia wizji lokalnej lub sprawdzenia dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia dostępnych na miejscu u zamawiającego. Dopiero spełnienie tego wymogu (wymogów) pozwoli wykonawcy na złożenie oferty.

Wymóg taki powinien być określony w SWZ albo w opisie potrzeb i wymagań, co wynika z art 134.2.9 (SWZ) i art. 156.2. (OPiW). W postępowaniach krajowych są to odpowiednio: art. 281.2.12 i art. 282.2.1 nPzp.

Jego niespełnienie stanowi przesłankę odrzucenia oferty – art 226.1.18 nPzp.

Maciej Lubiszewski

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: