Zapytał nas czytelnik, czy dokumenty typu wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, muszą automatycznie stać się załącznikiem do umowy i co w przypadku zmiany osób z wykazu na etapie wykonania umowy?
Odpowiem następująco: dobrze jest, aby treści z wykazu zostały przejęte do umowy, co oczywiście może nastąpić w formie załącznika, choć automatyzmu tu nie ma. O tym generalnie pisał Maciej już tu.
A co w przypadku zmiany osób wymienionych w wykazie?
W interesie zamawiającego jest zabezpieczenie się przed takimi zdarzeniami, ale zamawiający powinien być życiowy i przewidzieć podobne sytuacje. Jeżeli mamy w wykazie Kowalskiego z imienia i nazwiska, a Kowalski pracę porzucił, czy się rozchorował to warto napisać, że tak samo odpowiedzialny (Nowak), z takimi samymi kwalifikacjami, doświadczeniem, wykształceniem, czy zakresem wykonywanych czynności, będzie mógł Kowalskiego zastąpić i tu: za zgodą zamawiającego; pod rygorem zapłaty kary umownej; czy wręcz z możliwością odstąpienia od umowy przez zamawiającego, etc. co tam jeszcze prawnik wymyśli.
Zmianę tych osób, szczególnie w przypadku zobowiązań trwałych, powinniśmy jednak przewidzieć, co oszczędzi nam wielu kłopotów, choćby dywagacji, czy jest to zmiana istotna czy nie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }