Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia
Uczestnicy szkoleń dość często pytają mnie o moment upublicznienia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.
Jak wiadomo, kwotę tę należy podać na stronie internetowej prowadzonego postępowania najpóźniej przed otwarciem ofert (art. 222 ust. 4 Pzp). W praktyce najczęściej zamawiający robi to na kilka-, kilkanaście minut przed nadejściem terminu otwarcia ofert.
Myślę, że do pewnego stopnia jest to kontynuacja dawnej tradycji, zgodnie z którą przedstawiciel zamawiającego podawał kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia tuż przed rozerwaniem pierwszej koperty z ofertą.
Ustawodawca nie zabronił jednak podania tej kwoty wcześniej, choćby w momencie wszczęcia postępowania.
Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia – po co ją publikować?
Wcześniejsze poinformowanie rynku, ile pieniędzy ma się do wydania ma sens wtedy, gdy tych pieniędzy nie ma zbyt wiele. Wykonawcy znając ograniczenia finansowe zamawiającego dostosują do nich swoje oferty. Ryzyko unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 3 Pzp będzie więc mniejsze.
Tu można trafić na zaskakującą barierę techniczną.
Otóż okazuje się, że niektóre platformy nie pozwalają na znacznie wcześniejsze podanie kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia. Niekiedy jest to możliwe dopiero po upływie terminu składania ofert. W innym przypadku – najwcześniej na godzinę przed otwarciem ofert.
Jeden z praktyków napisał, że takie ograniczenia można obejść korzystając z możliwości publikacji komunikatu na stronie prowadzonego postępowania, rezygnując tym samym ze specjalnego narzędzia służącego do podawania wysokości środków finansowych.
Moim zdaniem opisane wyżej ograniczenia wprowadzone przez administratorów niektórych platform są całkowicie zbędne i powinny być jak najszybciej zniesione.
–Maciej Lubiszewski–
Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash
***
Wolna ręka w pytaniach i odpowiedziach
Uff, co to był za tydzień!
Przygotowania do niemal siedmiogodzinnego szkolenia, które prowadziłem 27 kwietnia pochłonęły mnie bez reszty. W efekcie dopiero teraz odpisuję na część pytań zadanych tydzień temu (sic!) przez uczestników szkolenia organizowanego przez NIST.
Pytania dotyczyły trybu zamówienia z wolnej ręki .
Z uwagi na fakt, że w szkoleniach biorą udział osoby o bardzo różnym poziomie zaawansowania wyjaśniam, że jest to tryb ustawowy, co oznacza, że jest stosowany do udzielania zamówień objętych Pzp, a więc zasadniczo o wartości większej niż [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }