Dziś Urząd opublikował krótką interpretację art. 6 ustawy o COVID-19. O ustawie pisałem tu.
A opinia jest tu.
Zaletą tego stanowiska jest wskazanie przykładowych zakupów, które mogą być objęte wyłączeniem stosowania PZP:
- zakup sprzętu medycznego, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej, czy preparatów do dezynfekcji;
- dostawy sprzętu IT, czy też usługi z zakresu IT;
- wyposażenie stanowiska pracy (np. zakup laptopów, telefonów) do pracy zdalnej, czy też dostosowanie infrastruktury informatycznej zamawiającego w celu wprowadzenia i wykonywania pracy zdalnej.
Autorzy wielokrotnie zastrzegają, że każdorazowy zakup powinien być poprzedzony uważnym sprawdzeniem, czy w stanie faktycznym konkretnej sprawy zaistniały omówione w opinii przesłanki zastosowania przepisu art. 6 ustawy o COVID-19.
Mniej obawiam się zamawiajacych, którzy skorzystają z okazji, aby kupić sobie fajnego lapka bez przetargu – pewnie taki gdzieś w Polsce się znajdzie.
Bardziej obawiam się tego, że gdzieś w Polsce znajdzie się kontroler, który postanowi za wszelką cenę udowodnić zamawiającemu, że dany zakup był nielegalny.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
mam taki temat do dyskusji. Termin składania ofert. Kiedyś w tym kraju było normalnie, może będzie jeszcze normalnie. Wysłałem ofertę 5 dni przed terminem składania ofert listem poleconym piorytetowym. Poczta doręczyła ofertę 5 dnia. Sekcja zamówień publicznych nie otrzymała oferty do tej pory. Czy w tych nienormalnych czasach nie powinno być to jakoś uregulowane. Nie jest możliwe wożenie ofert (zakazy) na odległość 300-400-500 km.
Kolejna kwestia: Wg informacji otrzymanej z Poczty Polskiej przesyłka wpłynęła o godz. 11.57 (składanie ofert do 12.00), ale w inne miejsce. 2 WOG we Wrocławiu przekierowuje wszystkie przesyłki do jednego punktu – na ul. Pretficza, a oferta miała wpłynąć na ul. Obornicką. Zamawiający zmienił miejsce, w które mają być dostarczane przesyłki, nie informując oferentów, czy wobec powyższego wpłynięcie przesylki pod tamtem adres nie powinno być uznane jako złożenie oferty w terminie
Pana komantarz nadaje się w zasadzie na oddzielny wpis, ale spróbuję w kilku zdaniach odnieść się do niego.
1. trudno o regulację prawną, która zabezpieczałaby uczestników postępowania (stratny jest przecież nie tylko wykonawca, ale także zamawiający) przed przedłużającym się czasem dostarczania przesyłek. Sądzę, że rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości składania ofert w postaci elektronicznej. W takiej sytuacji wykonawca, który obawia się, że jego pisemna oferta nie dotrze na czas mógłby sporządzić ją w formie elektronicznej.
2. moim zdaniem zmiana miejsca składania ofert bez powiadomienia o tym wykonawców skutkuje koniecznością unieważnienia postępowania (93.1.7 PZP). Przepisy nie pozwalają na otwarcie oferty w innym terminie, niż termin składania ofert.
Poruszył Pan ciekawy wątek praktyczny związany z epidemią i chyba poświęcę mu kolejny wpis na blogu.
Pozdrawiam
Maciej Lubiszewski