Ruszyły przetargi prowadzone na podstawie nowej ustawy. Pojawia się bardzo dużo pytań. Niektóre ujawniają niedoskonałości przepisów, których nie widać było na pierwszy rzut oka.
Jedną z nich jest brzmienie art. 74.2.1 Pzp. Przepis ten nakazuje zamawiającemu udostępniać ofertę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia otwarcia ofert.
Podobno pierwotnie przepis miał przewidywać udostępnianie ofert na stronie prowadzonego postępowania, z czym współgrałby obowiązek umieszczania w informacji z otwarcia jedynie cen (art. 222.5.2 Pzp), jednak usunięto z niego fragment o stronie internetowej i mamy, co mamy.
Wbrew pozorom nie jest tak, że przepisu nie da się stosować.
Standardem jest bowiem udostępnianie protokołu (ale też i załączników) na wniosek. Wobec braku odmiennej regulacji oferty udostępnia się na wniosek, do tego jeszcze „niezwłocznie”.
Udostępnianie ofert – co z tym terminem?
W przypadku komunikacji elektronicznej łatwo wpaść w zwłokę, ponieważ wnioskodawca (i kontroler) mógłby uznać, że „niezwłoczność” oznacza natychmiastowość. W końcu udostępnienie może sprowadzać się do kilku kliknięć.
Aby chronić zamawiającego przed takimi zarzutami, wyjątkiem są pierwsze dwa dni od otwarcia. Wtedy zamawiający może nie udostępniać oferty, tylko na spokojnie sprawdzić, czy oferty nie zawierają np. tajemnicy przedsiębiorstwa. I tylko w tym okresie obowiązuje ten termin.
Jeżeli wniosek o udostępnienie oferty wpłynął po tym „okresie ochronnym”, wracamy do standardu niezwłocznego udostępnienia.
-Maciej Lubiszewski-
Zdjęcie: Andrea Piacquadio
***
Przeczytaj także:
- Pozaustawowe zamówienia publiczne w otwartym dostępie
- Kwalifikacja podmiotowa w zamówieniu z wolnej ręki
- Wolna ręka po przetargu.
***
Kiedy publikować kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia?
Uczestnicy szkoleń dość często pytają mnie o moment upublicznienia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.
Jak wiadomo, kwotę tę należy podać na stronie internetowej prowadzonego postępowania najpóźniej przed otwarciem ofert (art. 222 ust. 4 Pzp).
W praktyce najczęściej zamawiający [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }