Urząd przypomina, jak liczyć termin składania ofert

Maciej Lubiszewski07 maja 2019Komentarze (0)

W najnowszym numerze Informatora UZP zamieszczono opinię prawną dotyczącą „sposobu obliczania terminu do składania ofert”.

Dla wielu praktyków to banał. Ale nie dla wszystkich.

Jak liczyć termin składania ofert

Jak liczyć termin składania ofert?

Stanowisko Urzędu można streścić następująco:

  • zamawiający jest zobowiązany wskazać konkretną datę (z godziną), a nie tylko liczbę dni;
  • obliczając termin nie uwzględnia się dnia publikacji ogłoszenia/przekazania ogłoszenia do TED;
  • termin składania ofert upływa w ostatnim dniu: siódmym, czternastym, trzydziestym piątym, itd.
  • terminy ustawowe mają charakter terminów minimalnych, a więc zamawiający może wyznaczyć terminy dłuższe.

Jak widać, Urząd nie podziela teorii, zgodnie z którą ustawodawcy chodzi o pełne dni pomiędzy dniem ogłoszenia a dniem otwarcia ofert. Jej stosowanie jest jednak w pełni zgodne z ustawą – po prostu w takim postępowaniu obowiązuje termin o jeden dzień dłuższy niż ustawowe minimum. Warto ten fakt uwzględnić wyznaczając połowę terminu, o której mowa w art. 38 ust. 1 PZP.

Ponadto zamawiający wyznaczając termin składania ofert musi zapewnić czas niezbędny do przygotowania i złożenia ofert (vide art. 43 ust. 1 PZP). Jest to niezwykle ważne w okresach, w których występuje duża liczba dni wolnych od pracy (majówka, święta).

W szczególnych sytuacjach minimum ustawowe może nie uchronić zamawiającego przez zarzutem ze strony kontrolera. W przywołanej w opinii uchwale Krajowej Izby Odwoławczej (KIO/KD 15/09) zamawiający akurat się wybronił, ale nie zawsze tak musi być.

Maciej Lubiszewski

Zdjęcie: cottonbro studio

***

Przeczytaj także:

***

Kwalifikacja podmiotowa w zamówieniu z wolnej ręki

Tytułowy temat chodził mi po głowie już od bardzo dawna. W lipcu ubiegłego roku napisałem na ten temat artykuł, który wysłałem do jednego z bardzo wysoko punktowanych czasopism naukowych.

Kilka dni temu robiłem korektę tego tekstu, co zapowiada, że niedługo zostanie on opublikowany [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: